Na narození postiženého dítěte se nedá dost dobře dopředu připravit. Málokdo si tuto možnost připouští a všichni věří, že právě jich se tento osud týkat nebude a jejich dítě bude zdravé. Řada vrozených vad se dá odhalit již během těhotenství a rodiče pak stojí před volbou, zda těhotenství ukončit či si troufnout na péči o nemocné dítě. Záleží na typu postižení, zda jde o mentální či fyzické, jak dalece je viditelné a omezující.
Jedná se především o rozštěpy, vrozené vady orgánů nebo končetin, vrozené nemoci, Downův syndrom, Turnerův syndrom apod. Vznik těchto postižení ovlivňuje více faktorů. Někdy příčina zůstane neznámá, někdy se jedná o vady genetické, např. u syndromů jde často o chybu v počtu chromozomů. Některé vadyjsou způsobeny mutací genu např. svalová dystrofie, cystická fibróza atd. Toto jsou příčiny vnitřní.
Pak máme příčiny vnější tzv. teratogeny. Ty dovedou způsobit různé mnohočetné vývojové vady, poruchy mozku, nervové soustavy. Mezi tyto příčiny patří například různé viry, některé druhy léků, alkohol, drogy, rentgenové záření.
Samostatnou kapitolou jsou poruchy autistického spektra. Autismus je předmětem zkoumání, nejen díky zkvalitňující se diagnostice počet dětí s tímto postižením stoupá. Stále se objevují nové poznatky, i když mechanismus jeho vzniku zatím nebyl vysvětlen. Vědci se shodují na tom, že se jedná o genově podmíněné onemocnění, kdy je narušený vývoj centrální nervové soustavy. Míra postižení je u každého jedince různá.
Pro rodiče je narození jakkoli postiženého dítěte mimořádně psychicky zatěžující. Záleží na osobnosti rodičů, jak se se situací dokážou vyrovnat a jak jsou schopni čelit stresu. S rodinou tato situace značně zacloumá. Může dojít k posílení vazeb, ale i k jejímu rozpadu. V případě potřeby je vhodné vyhledat odbornou psychologickou pomoc. Svůj význam má i přístup okolí, jak a zda dokáže rodiče podpořit.