Když budete někomu, zejména ze starší generace, vyprávět, že jste nedávno zakoupili sůl do bazénů, pravděpodobně budou nabývat dojmu, že se chystáte vytvořit doma lázeň plnou koncentrovaného solného roztoku jako obdobu vody v oceánech.
Sůl jako prostředek pro desinfekci vody
To by bylo pochopitelně možné, ovšem vzhledem k té skutečné koncentraci byste jí spotřebovali obrovské množství. Mořská sůl do bazénů se využívá v zahradních i vnitřních bazénech nebo vířivkách pro jiné účely. Je jedním ze způsobů desinfekce za působení chlóru. Je k tomu zapotřebí zařízení, kde probíhá za přispění stejnosměrného elektrického proudu elektrolytický rozklad soli na jednotlivé chemické prvky v podobě iontů. Na jedné elektrodě se uvolňuje chlór, na druhé sodík. Chlór se pak ve vodě slučuje za vzniku kyseliny chlorné (HClO) a ta je silným oxidačním činidlem likvidujícím bakterie a choroboplodné zárodky ve vodě.
K úpravě vody s přispěním mořské soli je třeba speciální zařízení
Zařízení pro elektrolytický rozklad se nazývá solinátor. Mořská sůl je dodávána na trh nejčastěji z Itálie, ze Španělska, z Portugalska, ale výjimečné nejsou ani dodávky z Austrálie. Dávkuje se zhruba v poměru 5 kg soli na 1 kubík vody a tato koncentrace je několikanásobně nižší, než v mořské vodě. Voda v oceánech má koncentraci přibližně 4 %, zatímco v bazénu takto docílíte hodnoty 0,4 %, v jednom kubíku byste museli tedy rozpustit půl metráku soli.
Šetrnější způsob, jak chlorovat vodu v bazénu
Tento způsob desinfekce patří do skupiny chlorové chemie, je však šetrnější k pokožce, protože jí nevysušuje, voda nepáchne chlórem a výhodou je i absence manipulace s chlorovými tabletami. Voda je mírně slaná a tím pádem vykazuje antiseptický účinek. Tato chlorová úprava vodní náplně v bazénech a vířivkách je vhodná i pro osoby citlivé na chlór v plaveckých bazénech včetně dětí.