Každá kobercová podlahová krytina je svým způsobem intimní záležitost, jestliže po ní chodíme naboso. V mnoha domácnostech to bývá běžným zvykem a je to i logické, neboť chůze v obuvi brání tomu přirozenému příznivému jevu, který koberce umožňují, a tím je dokonalé pohodlí a měkkost. Intimitu doteků pokožky po kobercové tkanině však může významně narušit nečistota a jistě se vám nebude chtít procházet po zašlých, zapáchajících skvrnách a tmavých vyšlapaných cestičkách, které nebudí příliš důvěry.
Největší zdroje znečištění
Kuchyně – z každé kuchyně se šíří napříč bytem výpary při tepelné úpravě pokrmů, a to i tehdy, je-li kuchyně oddělená od ostatních místností. Nelze tomu zabránit a stejně tak nezabráníte odpařováním tukových částic do vzduchu, které pak následně klesají k zemi a usazují se na podlaze. Je-li podlaha pokryta dlažbou nebo plovoucím laminem, snadno se nečistoty tohoto typu vytřou hadrem či mopem, ale z koberce je vysavač zcela neodstraní. Proto by se mělo časem koberec nechat vyčistit strojem, např. systémem čištění koberců Rotovac.
Zbytky pokrmů, prachové částice – vysavač si s těmito nečistotami opět poradí jen do určité míry a to, co neodsaje, zašlape se spolu s tukem do hlubin vláken a vznikne mazlavá či tuhá hmota, která mění původní barvu a vůni koberce na šedavý, zapáchající povlak. Na podlaze pak vzniká podobný jev, jaký známe u špinavých oděvů. Špinavé oblečení pak končí v pračce a na koberec by mělo platit podobné pravidlo, mimo pravidelné vysávání by měl občas nastoupit zmiňovaný strojní čisticí mechanismus.
Bosonohé našlapování – bosé nohy jsou zdrojem znečištění koberců velmi často, jde tu o to, že se do vláken vtírá váš pot, spolu s bakteriemi, které se jím živí. Po určité době se takto zatěžované koberce v podstatě mění na použité ponožky, nelze se tedy divit, že v některých zanedbaných domácnostech vám odér koberců něco takového připomíná.