Jak začít podnikat? Jsou v podstatě jen dvě základní možnosti. Buď začnete podnikat formou osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), nebo si založíte společnost s ručením omezeným. K čemu se přiklonit? Pokud se rozhodnete pro první možnost, tedy jako OSVČ, zvolíte sice účetně jednodušší variantu, která ovšem přináší různá úskalí. Bez připojištění se budete muset například obejít bez nemocenské. Pro větší partnery nebudete tak důvěryhodný jako právnická osoba. Nálepka OSVČ nese v sobě totiž znak minimální podnikatelské váhy.
Když se rozhodnete pro společnost s ručením omezeným, získáte určité výhody, které jsou na první pohled marginální, ale můžete si být jistí, že se mohou projevit jako velice významné. Jde hlavně o to, že sro ručí za své závazky do výše základního jmění. OSVČ celým svým majetkem. U společnosti budete zřejmě vystupovat jako společník a jako jednatel. Což jsou sice důležité osoby, ale nejsou to zaměstnanecké poměry. Takže se zaměstnat můžete v podstatě sám u sebe. Budete sice platit povinné odvody, ale zase budete zabezpečen pro případ onemocnění. Budete moci čerpat normální nemocenskou.
Pro své obchodní partnery pak vystupujete z pozice právnické osoby zapsané v Obchodním rejstříku. Ač se to nezdá, budete mít jinou váhu než „Ičař“, tedy OSVČ.
Společnost s ručením omezeným si můžete založit úplně sám. Pokud ale nemáte silnější právnické povědomí, pravděpodobně se nevyhnete některým procedrurálním omylům. Je proto vhodnější, si právnickou osobu přímo koupit, nebo nechat založit u profesionálů.
Založení sro není nijak drahé. Například založení sro v Brně nebo také v Praze vás vyjde na pouhých 1900,- Kč. K tomu ovšem musíte připočíst notářské a jiné zákonné poplatky. Založení sro je přitom velice rychlé a profesionálové po vás budou považovat jen pár ověřených podpisů.