Uvažujete nad výstavbou podkroví a řešíte problém s dostatkem světla a zároveň s neúnosným vedrem v letních měsících? V polovině 90. let, kdy se v Česku začaly objevovat první půdní vestavby s moderními střešními okny, se lidé často bezhlavě vrhali do výstavby podkrovního bytu s mnoha okny, a to ještě směrem na jih, aby do podkroví mohlo vstoupit slunce naprosto bez zábran. Záhy však s okenní plochou přibrzdili, protože letní výheň v podkroví byla jako ve skleníku a náklady na provoz klimatizace šplhaly nad únosnou mez.
Smart LED uspoří 94% elektřiny
Na druhou stranu, příliš málo oken propouští jen zlomek denního světla a v takovém prostředí se budeme cítit jako v kobce. Zajímavé řešení nabízí světlovod. Přivede do místnosti světla dostatek a přitom dovnitř neproudí sluneční záření. Některé světlovody také dokážou spořit až 94 procent elektrické energie, jestliže se opatří tzv. Smart Led světlem.
Světlovod ve dne i v noci
Světlovody dnes vnáší světlo nejen do podkroví, ale i do garáží nebo sklepení. Primárně se světlovody vyrábí kvůli přenosu denního světla ze slunce, ale mohou být zdrojem světla i v noci. Nedávno se na trhu objevila novinka, tzv. Smart LED Systém, kterou nabízí firma Solatube. Princip spočívá v tom, že spodní část světlovodu nahradil systém s LED diodami a deska s extrémní hodnotou odrazivosti světelných paprsků. Velmi vysokou odrazivost světla umožňuje speciální plocha Spectralight, ta je konstruována jako seskupení malých čtvercových destiček. V průběhu dne tudy proudí denní světlo a po setmění, kdy světelný tok nepřesáhne 600 lumen, vnitřní čidlo sepne LED diodová světla.
Nejčastěji se Smart LED systém uplatní tam, kde je třeba využít přechodu z denního světla do světla umělého o přibližně stejné intenzitě. Používá se ve výrobních halách a v rodinných domech se instaluje v koupelnách, na toaletě, v kuchyni a ve vstupních chodbách a na schodištích. Výrobce deklaruje životnost LED žárovek přibližně 20 let a úspora elektřiny dosahuje až 94% ve srovnání s běžným světlem.